Izviđačkim koracima kroz održivi razvoj
Autor: OZANA VIGNJEVIĆ, 20. 9. 2020.

U sklopu projekta Izviđačkim koracima kroz održivi razvoj, u kojem je naša škola partner, u subotu 19.rujna 2020. kao dio projektnih aktivnosti organizirana je biciklijada i edukacija u  park prirode Kopački rit.

Edukaciju i radionicu na temu Fizikalno-kemijska analiza jezerske vode vodile su profesorice Nada Pitinac i Ljiljana Vidović. Cilj je edukacije upoznavanje s fizikalno-kemijskim analizama sastavnice okoliša voda (površinska, jezerska voda). 60-tak sudionika bilo je podijeljeno u 3 jednake grupe, koji su tijekom radionice na mjestu uzorkovanja dobili sljedeće zadatke:

• zabilježiti zapažanja koja mogu pomoći u interpretaciji rezultata (miris i boja vode, padaline, vjetar, uginule životinje, smeće….)
  • miris i boja
  • temperatura vode
  • tlak zraka
  • koncentracija otopljenog kisika
  • pH vrijednost
  • električna provodnost
  • mutnoća
  • značajni kemijski parametri ( koncentracija amonijevih iona, nitrata, klorida…)

Nakon završetka radionice sudionici su prošetali poučnom stazom, gdje su se upoznali s biljnim i životinjskim svijetom i uživali u ljepotama parka prirode Kopački rit.

koordinatorica projekta Ozana Vignjević,prof.